Liikkuvan hirven ampumakilpailu CUP

Kenestä Seuran kiväärimestari?, ja mikä hirviseurueista on kunkku!

Ampumajaosto järjestää liikkuva hirvi ammunta CUP:n heinä-elokuun aikana. Osakilpailuja on 4kpl + Grande Finale.
Ammunta suoritetaan 100m:n matkalta liikkuvaan hirvi tauluun, vapaalta kädeltä. Kilpasarja on 10 laukausta. 5/suunta. Osallistuja saa ampua niin monta sarjaa kuin haluaa, joista 3 parasta sarjaa lasketaan yhteen (toki jos jonain iltana on paljon ampujia, niin useita kilpasarjoja / hlö ei välttämättä ampuma-ajan puitteissa voi järjestää). Hirviseurueesta lasketaan 3:n parhaan henkilön 3:n parhaan sarjan yhteistulos. Finaaliin kutsutaan 3 parasta tai jos tasatulokisa on enemmän, niin ne henkilöt. Tasatulokset ratkotaan shoot off:na liikkuvaan 100m:n matkalta, max 5ls/hlö. mikäli liikkuvalla ei saada eroa, ammutaan seisovaan M68 kenttäampumatauluun ”äkkikuolema” karsinta. Aseen tulee olla hirvilaillista kaliiperia, ja normaali metsästyskäytössä oleva ase. Ts. viritetyllä kisa tarkoitukseen rakennellulla aseella ei voi osallistua, tasapuolisuuden takaamiseksi. Vaatetus: Normaali vaatteet, ns. haulikkoampujan liivi sallittu.

Ajankohdat:

Ke 18.7, ke 25.7, ke 1.8, ke 8.8 ja finaali ke 15.8. Ilmoittautuminen em. päivinä alkaa 17:30. ampuminen alkaa klo n. 18:00

Halukkaita otetaan kisatoimitsijoiksi tarpeen mukaan, tarjolla talkoopisteitä 😉

T: Ampumajaosto / Panu